A csalángöb - idegen szóval urtica - az erek falának különféle hatásokra kialakuló fokozott áteresztőképessége, majd savókiáramlás következtében az irha felső részében megjelenő ödémás duzzanat. Az ilyen tünetekkel járó betegséget urticariának - csalán kiütésnek - nevezzük.
Linkek a témában:
Az urticaria és kezelése
A csalánkiütés a leggyakoribb bőrgyógyászati kórképek egyike. Testszerte számos, különböző nagyságú, néha összefolyó, éles szélű, a bőr szintjéből kissé kiemelkedő viszkető csalánfolt (urtica - ejtése: urtika) jelenik meg. Lapos, puha tapintású, múlékony jelenségek. Színük halványvörös vagy fehéres; nagyon hasonlítanak a szúnyogcsípésre. Alakjuk szabálytalan, térképszerű. Gyorsan, néhány perc alatt alakulnak ki, pár óra alatt elmúlnak, de a betegség bizonyos típusában néhány napig is megfigyelhetőek maradnak. Az esetek egy részében a csalánfoltokkal együtt az ajkak, szemhéjak, nyelv duzzanata (ödémája) is megfigyelhető. Ez a tünet az ún. Quincke-ödéma, más néven angioneurotikus ödéma.
Meghatározás
A startlap a csalán növényt mutatja be részletes leírásokkal, a csalán fajtáival, jellemzésével. A csalán gyógyhatásai, felhasználása, étel receptek, kozmetikai tanácsok, csalános nevek helyek, csalánkiütés. A csalán részeinek hasznosítása, beltartalmi értékei, elkészítési tippek.